Palmiye Yağı ve Faydaları

Palmiye yağı özellikle Afrika, Güneydoğu Asya ve Kuzey Amerika’da yemek pişirmekte kullanılan bitkisel bir yağdır.

Palmiye yağının Afrika palmiye yağı (elaeis guineensis) ile Amerikan palmiye yağı (elaeis oleifera) olmak üzere iki ana türü vardır. Kırmızı ve turuncu renkte olan palmiye yağı, yüksek beta karoten içerir.

Palmiye Yağının Faydaları

Palmiye yağı enerji verir, gözleri güçlendirir, kanseri önler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kalp hastalıklarına karşı korur, erken yaşlanmayı önler, özellikle hamile kadınlara çok faydalı bir yağdır. Kolesterol problemi olan kişilere yemeklerini palmiye yağı ile pişirmeleri tavsiye edilmektedir.

Enerji verir.

Palmiye yağında bulunan beta karotenler, bedenin enerji seviyesini yükselterek vücuda zindelik kazandırır. Böylece vücudun hormon dengesini güçlendirir.

Gözleri güçlendirir.

Palmiye yağı göz sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır. İçerdiği beta karotenler ve antioksidanlar göz dokularını iyileştirerek onarır. Katarakt rahatsızlığını ve sarı nokta hastalığını önler.

Kalp ve damarları korur.

Palmiye yağı kolesterol seviyelerini dengeleyerek kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı korur. Kalp krizi ve felç riskini belirgin ölçüde azaltır.

Kanseri önler.

Palmiye yağının içeriğinde bulunan antioksidanlar kanseri önleyen güçlü kimyasal bileşenlerdir. Bu antioksidanlar kansere yol açan vücuttaki serbest radikallere karşı savaşır.

Hamile kadınları güçlendirir.

Palmiye yağı, hamilelikte meydana gelen vitamin eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıkları önler. İçindeki A vitamini, D vitamini ve E vitamini hem hamile kadını hem de karnındaki bebeği güçlendirir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir