Oyun Terapisi Eğitimi Nedir? Nasıl Sertifika Alabiliriz?

Oyun Terapisi Eğitimi

Oyun çocukların temel ve vazgeçilmez aktivitesidir. Oyunla öğrenirler, oyunla eğlenirler ve oyunla kendilerini ifade ederler. Çocukların iç dünyalarına inerek onlarla iletişim kurmak ve duygularını karşı tarafa aktarmalarını sağlamak da yine oyunla yapılabilir. Bunun için, oyun terapisi diye bir meslek dalı geliştirilmiştir. Oyun terapistleri, çocuklara teorik beceri kazandırmak ve onların yaşadığı bir travmatik olay varsa, bu olayla nasıl mücadele edebileceğini göstermek için görev yapmaktadırlar.

Oyun terapisti olarak görev yapabilmek için, belirli bir bilgiye ve eğitime sahip olmak gerekmektedir. Oyun terapisti olabilmek için, yüksek okulların gereken bölümlerinden mezun olanlar, oyun terapisi eğitimi için başvuruda bulunabilirler. Oyun terapisi eğitimi, çocuklarla ilişki kurma yöntemleri, rol canlandırma, seansları yönetme ve süreci belirleme, sınır koyma, oyun ile oyuncakları, çocuğun ilgi alanına yönelik olarak etkili şekilde kullanarak onların duygusal dünyasına inebilme gibi birçok faktörden oluşmaktadır. Kaliteli bir eğitim, başarılı bir yaşam koçu olmanın ilk adımını oluşturmaktadır. Teorik bilgileri öğrenme ve mesleki yeterlilik kazandırma adına düzenlenen oyun terapisi eğitimi sertifikası, çocukların oyunla eğlenceli şekilde psikolojik destek almalarını sağlar.

Herkes oyun terapisti olamaz. Söz konusu olan çocuklarsa, her konuda daha hassas  davranmak gerekmektedir. Onların iç dünyasına, uygun teknikler kullanılarak inilmezse, terapiden istenilen sonuç alınamayabilir. Bu nedenle, çocuğun ilgisine yönelik materyallerle gereken oyunu kurmak ve sabırlı şekilde onla oyun oynayarak davranışlarını geliştirmesine yardımcı olmak adına, oyun terapisi eğitiminin mutlaka alınması gerekmektedir.